Skryté tajemství dlouhověkosti

Existuje skryté tajemství dlouhověkosti, které nám může pomoct žít do 120 let? Na tom nám kniha od Dr. Stevena R. Gundryho neodpoví. Co se v ní ale dočteme je, jak si i v pozdějším věku udržet vitalitu a lepší zdraví. Pojďme se podívat na to, jaké jsou hlavní body knihy, v čem nám může pomoci a co jsou slabé stránky.

Dokáže nám tato kniha skutečně odhalit skryté tajemství dlouhověkosti?

Hlavní body knihy Skryté tajemství dlouhověkosti

Kniha jako taková je rozdělena do tří částí. První se týká mýtů, které jsou spojené se stárnutím a dlouhověkostí. Druhá část pojednává o regeneraci a třetí část tvoří praktické a podrobné rady týkající se stravy, změn životního stylu, suplementů a v neposlední řadě konkrétních receptů. Jaké jsou hlavní body:

Kdo je doktor Steven R. Gundry? Americký lékař, chirurg, autor knih a výzkumník. Mezi jeho nejznámější díla patří Skryté tajemství dlouhověkosti, Skryté nebezpeční zdravých potravin nebo skryté příčiny únavy a nedostatku energie.

Řada jeho teorií a doporučení ohledně výživy není v lékařských kruzích všeobecně přijímána, přesto s jeho knihy prodávají v milionech výtisků.

Kvalita nad kvantitou

V celé knize se Dr. Gundry snaží vysvětlit, že naším cílem by nemělo být prodloužení našeho života za každou cenu, ale naopak bychom se měli zaměřit na kvalitu našich prožitých let života. Nemá smysl se honit za představou, že chceme žít do 120 let, pokud se emůžueme dožít ani 70 let bez toho, abychom museli řešit potíže se srdcem, neurogenerativními onemocněními, curkovkou nebo rakovinou. Naším cílem by mělo být prožít naše poslední dekády života ve zdraví a ne v nemocnici. Vitální, mentálně schopní a ve skvělé fyzické kondici.

Lifestyle

Všichni jsme si zvykli, že poslední léta našeho života budou provázet neustále se zhoršující nemoci. Dr. Gundry v knize diskutuje, že tyto nevyhnutelné “nemoci stáří” jsou do velké míry způsobeny naším životním stylem, nikoliv stářím jako takovým. Změna perspektivy, kdy se z pacienta stává někdo, kdo je zodpovědný za svoje vlastní zdraví, a to už desítky let před nástupem nemocí je dozajista věc, kteoru bychom měli všichni reflektovat mnohem více.

Tím, že budeme dělat vědomé rozhodnutí, které mohou v konečném důsledku mít pozitivní dopad na naše zdraví v poslední třetině našeho života se stáváme řidiči a ne jen pasažéry, kteří svému stárnutí jen přihlíží.

Mikrobiom

Střevní mikrobiom je hlavní tezí a ústředním bodem této knihy. Dr. Gundry v knize Skryté tajemství dlouhověkosti přiřazuje těmto organismům v našich střech ohromnou roli na našem celkovém zdraví a to od trávení až přes naši náladu a imunitu.

Péče o náš střevní mikrobiom by tak měla být dle Dr. Gundryho středobodem našeho snažení. Zdravý, dobře vyživovaný střevní mikrobiom je dle něj hlavním klíčem k dlouhému, zdravému životu.

Zvyky nebo genetika

V knize Skryté tajemství dlouhověkosti se dočteme, že ačkoliv naše geny hrají určitou roli, větší dopad mají naše zvyky a chování. Prostředí ve kterém žijeme, jídlo, které jíme, počet hodin, které spíme. To vše ovlivňuje naše dlouhodobé zdraví a má přímý dopad na mikrobiom, který má pak dopad na naše stárnutí.

Dr. Gundry se zamýšlí nad tím, do jaké míry skutečně ovlivňují rodinné geny naše zdraví a do jaké míry jsou to zvyky, které si neseme z našeho mládí, které formují naše pozdější nemoci podobné těm, které mají naši rodiče.

Strava

Zde Skryté tajemství čerpá ze známého konceptu Blue zones a ze stravy, kterou konzumují lidé v oblastech s vysokým věkem dožití. Jejich strava je bohatá na rostlinné potraviny, luštěniny či celozrné výrobky. Dr. Gundry zde zpochybňuje diety zaměřené na živočišném proteinu a doporučuje věnovat pozornost návykům těchto komunit.

Co jsou blue zones? Modré zóny jsou oblasti, ve kterých se lidé v průměru dožívají vyššího biologického věku a netrpí v takové míře civilizačními chorobami.

Mezi pět oblast patří olbasti v Řecku, Japonsku, Sardinii, Kalifornii A Costa Rice.

Stojí skryté tajemství dlouhověkosti za to?

Osobně knihu oceňuji za stále více se rozšiřující názor, že svým životním stylem jsme schopni do velké míry ovlivnit jakým způsobem prožijeme poslední dekády svého života. Velká část knihy je věnována stravě a střevnímu mikrobiomu. Od úprav životního stylu, přes potraviny, které je lepší vynechat až po recepty, kterými je nahradit.

Na druhé straně se na knihu snáší kritika díky nedostatečnému citování, poloověřených závěrů a nepodložených teorií. V neposlední řadě často kniha působí jako komerční produkt pro podporu prodeje samotných doplňků stravy Dr. Gundryho.

Kniha dozajisté přináší několik kontroverzních myšlenek a to především v oblasti výživy a stravování, což je jedna z nejvíce sporných oblastí v rámci výzkumu dlouhověkosti a stárnutí.

Za mě komplexnost knihy Skryté tajemství dlouhověkosti snižuje velký důraz pouze na oblast výživy a zároveň mírné opomenutí například pohybu, spánku či zvládání stresu. K informacím a doporučením o stravě přistupuji s nadhledem a otevřenou myslí a se slovy Petra Attii z knihy Outlive: “pokud vám někdo tvrdí, že existuje jediná správná cesta k tomu, co a jak jíst, pak neví, o čem mluví.” Nicméně doporučení na střídmější stravu podporující střevní mikrobiom bychom si určit všichni měli vzít za své.

Dejte mi vědět do komentářů, čím kniha zaujala Vás!

O čem kniha Skryté tajemství dlouhověkosti pojednává?

Kniha se zabývá myšlenkou, jak si i v pozdějším věku udržet vitalitu a lepší zdraví.

Kdo je Dr. Steven R. Gundry?

Steven R. Gundry je americký lékař, chirurg, autor knih a výzkumník. Některá z jeho děl zahrnují Skryté tajemství dlouhověkosti a Skryté nebezpečí zdravých potravin.

Jaký je vztah mezi střevním mikrobiomem a dlouhověkostí?

Dr. Gundry přikládá střevnímu mikrobiomu klíčový význam pro celkové zdraví, od trávení až po náladu a imunitu. Zdravý mikrobiom je podle něj klíčem k dlouhému a zdravému životu.

Je kniha kontroverzní?

Ano, zejména v oblasti výživy a stravování, což je jedna z nejspornějších oblastí výzkumu dlouhověkosti.

fotka Štefana Janouška
Štefan Janoušek

Chcete vědět, proč chci i v 80 letech být schopný dělat kliky a stojky na hlavě? 🤸🏻 Ponořte se semnou do tajů dlouhověkosti a prožijte i vy Váš život aktivně a ve zdraví!

Štefan Janoušek
Chcete vědět, proč chci i v 80 letech být schopný dělat kliky a stojky na hlavě? 🤸🏻 Ponořte se semnou do tajů dlouhověkosti a prožijte i vy Váš život aktivně a ve zdraví!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *